تبلیغات
مطالب جالب و خواندنی عکس های جالب ... - ماهی های رنگارنگ +عکس
مطالب جالب و خواندنی عکس های جالب ...
بیا ببین مشتری میشی
بازدید : مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 4 خرداد 1391

پرتوهای شگفت انگیز خورشید گرم بر فراز آبهای گرمسیری می تابد، و در سرتاسر آب های روشن دریا می شکند تا طیف های درخشانی از ماهی های کمیاب را منعکس سازد، که با دیدن آنها، تصویری در ذهنمان جلوه کند که یک عمر در خاطرمان باقی بماند. با خودم فکر کردم برخی از زیباترین گونه های جانوران دریایی را که می شناسم گرد هم آورم. ملاک انتخاب من پر جنب و جوش ترین و زیباترین جانوران دریایی است، که البته تعریف زیبایی، از دید بیننده نیز به نوبه خود با اهمیت است.

ماندارین فیش

۱ – ماندارین فیش

ماندارین فیش

این ماهی را با ماهی ماندارین (میل یا سوف چینی) اشتباه نگیرید. ماهی Mandarinfish یا ماندارین اژدها (Synchiropus splendidus)، یک ماهی کوچک با رنگ روشن از خانواده اژدها ماهی است، که در تجارت ماهی آکواریوم آب شور، بسیار محبوب واقع شده است. ماندارین، یکی از گونه های نادر، و احتمالا فعال ترین و رنگارنگ ترین ماهی است که تاکنون دیده ام. این ماهی بومی اقیانوس آرام است، و در محدوده تقریبی از جزایر ریوکیو در جنوب استرالیا یافت می شود. بله! آنها قطعا رنگارنگ ترین ماهی جهان هستند.

۲ – فرشته ماهی نوجوان امپراتور

فرشته ماهی نوجوان امپراتور

این ماهی ها به کم شنا کردن معروفند و به اصطلاح، بیشتر از غواصان شنا نمی کنند. با این حال، اغلب مردم از تفاوت بین ماهی جوان و بزرگسال این گونه اطلاع ندارند. فرشته ماهی نوجوان، جذاب ترین ماهی این آبهاست. طرح این ماهی به رنگ آبی تیره و براق همراه با حلقه های سفیدرنگ است؛ اما طرح فرشته ماهی بزرگسال، خطوط راه راه زرد و آبی است، و اطراف چشم هایش سیاه رنگ است. حدودا ۴ سال طول می کشد تا یک فرشته ماهی نوجوان به یک فرشته ماهی بزرگسال تغییر رنگ دهد. طول این نوع ماهی حداکثر تا ۴۰ سانتیمتر (۱۵٫۷۵ اینچ) رشد می کند.

۳ – ماهی شیر

ماهی شیر

ماهی شیر یکی از ماهی های سمی کف اقیانوس است. این ماهی، تیغ هایی در پشتش دارد که صرفا برای دفاع از آنها استفاده می کند. زمانی که تهدید می شود، اغلب با دشمنش روبرو شده، در موضعی پایین تر از آن قرار می گیرد و تیغ هایش را به سمت آن باز می کند. با این حال، نیش ماهی شیر معمولا برای انسان کشنده نیست. اگر کسی با زهر این ماهی مسموم شود، با علایمی چون درد شدید، و احتمالا سردرد، استفراغ و مشکلات تنفسی روبرو خواهد شد. به هرحال، آنها یکی از زیباترین و رنگارنگ ترین ماهی های دریا هستند.

۴- ماشه ماهی دلقک

ماشه ماهی دلقک

ماشه ماهی دلقک حدودا ۴۰ گونه از روشن ترین ماهی های خانواده Balistidae را در بر می گیرند. طرح و نقش اغلب آنها خط و نقطه است، آنها ساکن اقیانوس های گرمسیری و نیمه گرمسیری سراسر جهان هستند، و بزرگترین گونه های خوش رنگ آنها در اقیانوس هند و آرام ساکنند. بسیاری از آنها در زیستگاه های ساحلی و نسبتا کم عمق، به ویژه صخره های مرجانی یافت می شوند، اما تعداد معدودی از آنها مناسب این نام (ماشه ماهی) هستند. یکی از انواع بسیار زیبای این ماهی، دلقک ماهی است. این ماهی طرح دار است و رنگ آمیزی شگفت انگیزی دارد.

۵ – لیسه دریایی

لیسه دریایی

لیسه دریایی، بیشتر به عنوان ماهی شناخته می شود و در جدیدترین طبقه بندی جانوران دریایی، در گروه ماهی های تزیینی جای گرفته است. اکثر اوقات به آن “حلزون دریایی” می گویند؛ یک اصلطلاح غیر علمی. این امر سبب شده برخی از مردم فکر کنند هر حلزون دریایی باید یک لیسه دریایی باشد. لیسه دریایی ها گونه های متعددی دارند، و اغلب خیلی جذاب و قابل توجه هستند. رنگارنگ ترین جانوران روی زمین را می توان در میان این گروه یافت.

۶ – دیسکوس

دیسکوس

تمام گونه های دیسکوس ظاهری متراکم و تخت دارند. با این حال، نوع کاملا بالغ آنها که در اینجا موجود نیست، فرم گردتری دارد. به خاطر فرم ظاهری که دارند، نام معمول و رایج آنها از کلمه “دیسک” مشتق شده است. طول و ارتفاع ماهی بالغ، هر دو حدود ۲۰ تا ۲۵ سانتی متر (۸ تا ۱۰ اینچ) است.

۷- میگو دهان پا

میگو دهان پا

میگو دهان پا در رنگ های متفاوتی ظاهر می شود، از ته رنگ قهوه ای گرفته تا قرمز درخشان. با اینکه آنها جانوران معمولی هستند، اما در میان مهم ترین شکارچیان اکثر زیست گاه های کم عمق گرمسیری و نیمه گرمسیری به ندرت یافت می شوند؛ چراکه این گونه، بیشتر زندگی خود را در لانه و سوراخ پنهانش می گذراند. هرچند به ندرت اتفاق می افتد، اما برخی گونه های بزرگتر این نوع ماهی تنها با یک ضربه از سلاح دفاعی شان، قادر به شکستن شیشه آکواریوم هستند.

۸ – موریش آیدل ( بت موریش یا بت آفریقایی )

موریش آیدل

بت آفریقایی، یکی از گرانقیمت ترین ماهی های آکواریوم خانگی است که نگهداری از آن تا حدودی مشکل است و برای اکثر علاقه مندان به آکواریوم، اوج سرگرمی است. ممکن است شما فکر کنید قبلا این ماهی را دیدید، اما احتمالا آن را با گونه های دیگر، مثلا ماهی پرچمی (که به بت جعلی هم معروف است) اشتباه گرفتید. فرم آن شبیه یک دیسک تخت و متراکم است. ظاهر چشمگیر بت آفریقایی بخاطر تضاد نوارهای مشکی، سفید و زرد رنگ است که سبب می شود در آکواریوم جذاب به نظر برسند.

۹- دلقک ماهی

دلقک ماهی

دلقک ماهی که به شقایق ماهی (Anemonefish) نیز معروف است، شامل گروهی از ماهی های زیبا است که رنگ بندی شان بطورکلی زرد- نارنجی با راه راه سفید همراه با پوشش سیاه و سفید در امتداد باله های آن یا بدن سیاه با سطوح زرد- نارنجی در امتداد قسمت پایین تر بدن و باله ها است. هرچند، این ترکیب رنگ بستگی به گونه این نوع ماهی دارد که سبب می شود آنها به رنگ های مختلف جلوه کنند. بسیاری از آنها نوارهای سفید یا تکه های سفیدرنگ دارند. بزرگترین ماهی بالغ این گونه، طولش به ۱۸ سانتی متر می رسد (۷٫۱ اینچ)، در حالی که کوچکترین آنها که عاری از نقش و نگار است، ۱۰ سانتی متر (۳٫۹ اینچ) طول دارد.

۱۰- طوطی ماهی رنگین کمانی

طوطی ماهی رنگین کمانی

بخاطر دهان آهکی اش که شبیه منقار پرنده است، طوطی ماهی نامیده شده. طوطی ماهی از این منقار برای شکستن و خرد کردن بی مهرگان کوچک که در بین مرجان ها زندگی می کنند استفاده می کند. بخش عمده ای از شن و ماسه و صخره های مرجانی کف دریا باقی مانده غذای طوطی ماهی ها هستند. آنها مرجان ها را می جوند، بی مهرگان را می خورند و باقیمانده غذایشان را که حاوی کلسیم است بیرون می ریزند. از لحاظ رنگ بندی، در اغلب گونه ها، فاز اولیه قرمز تیره، قهوه ای یا خاکستری است، در حالی که فاز اصلی، سبز یا آبی با تکه های صورتی یا زرد روشن است که بطور کاملا واضح جلوه می کند. فاز اصلی فوق العاده متفاوت است؛ در طبقه بندی اولیه این نوع ماهی، فازهای اولیه بعنوان تفکیک کننده گونه ها منظور می شدند، اما بعدها مشخص شد که برخی گونه ها نیز فازهای مشابه دارند.
طبقه بندی: عکس های جالب و دیدنی،  مطالب جالب و خواندنی، 
برچسب ها: عکس، عکس جالب، عکس دیدنی، عکس قشنگ، +عکس، + عکس، مطلب، مطلب جالب، مطلب خواندنی، مطالب، مطالب جالب، مطالب خواندنی، ماهی های زیبا، ماهی های رنگارنگ،
ارسال توسط محمدرضا ش
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نظر سنجی
شما معمولا در اینترنت به دنبال چه مطالبی می گردید و از چه مطالبی خوشتان می آید؟


پیوند های روزانه
امکانات جانبی
<